Що треба знати про інсульт. Частина №2

Що треба знати про інсульт. Частина №2

невропатолог Ковтун

Ковтун Олена Олександрівна

Лікар–невропатолог Міського центру нейрореабілітації ІІ категорії

 

7 правил попередження інсульту:

 1. Регулярно стежте за тиском

  Як мінімум раз на місяць стежте за артеріальним тиском. Пам’ятайте, що 7% померлих від інсульту не досягнули і 45 років саме через стрибки тиску.

 2. Правильне харчування

  Надмірне споживання тваринних жирів і транс-жирів, отриманих хімічним шляхом, веде до підвищення рівня «поганого» холестерину в крові, що стає причиною закупорки артерій.
  Любов до жирної їжі, маргаринів, фастфуд, випічки – прямий шлях до інсульту. Крім того, існує чимало досліджень, що показують, що ці продукти провокують розвиток раку.

 3. Контролюйте рівень цукру в крові

  Діабет є одним з основних факторів, що підвищують ризик інсульту та інфаркту. Медики вважають, що наявність діабету старить організм на 15 років.
  При хронічному підвищенні рівня цукру в крові починаються деструктивні зміни в кровоносних судинах, зокрема в судинах головного мозку і серця.

 4. Відмовтеся від куріння

  Куріння є причиною множинних факторів, що підвищують ризик серцевих захворювань: підвищений тиск, більш густа кров, відкладення холестерину на стінках артерій і т.д.
  Статистика стверджує, що понад 20% випадків інфаркту викликано саме курінням. Крім того, курінням вважається як безпосереднє паління сигарет, так і вдихання чужого сигаретного диму, кальяни, трубки ін.

 5. Зберігайте нормальну вагу

  Фахівці думають, що якщо люди, які страждають зайвою вагою, знизять її всього на 5 кг, то істотно понизять ризик серцевого нападу.

 6. Більше рухайтеся

  Доведено, що регулярні фізичні навантаження істотно знижують ризик інсульту та інфаркту. Особливо корисно використання різних кардіонавантажень – плавання, біг, ходьба.
  Відомо також і те, що люди, які займаються фітнесом, більш трепетно ставляться до свого харчування, виключаючи з нього солодощі та жирну їжу.

 7. Дізнайтеся ознаки гострого інсульту:
  • Раптова слабкість м’язів, заніміння в області обличчя, руки, ноги або однієї половини тіла;
  • Раптове порушення мовлення та розуміння звернутої мови;
  • Раптова повна або часткова втрата зору на одне або обидва ока;
  • Раптовий незвичайно сильний головний біль;
  • Раптова втрата рівноваги, головокружіння, нудота у поєднанні з іншими вищеперерахованими ознаками.

Якщо вам здалося, що у людини виникли симптоми інсульту, проведіть простий тест. Попросіть його посміхнутися. При інсульті посмішка стає неприродною, кривий або схожою на оскал.
Нехай хворий підніме руки. При інсульті їх неможливо утримувати в такому стані тривалий час або взагалі підняти. Крім того, для інсульту характерно порушення мови, тому потерпілий, навряд чи, виголосить чітко яку-небудь фразу.
Якщо у хворого присутні перераховані вище ознаки, викликайте невідкладну допомогу.

Що потрібно зробити до приїзду швидкої:

 • Покладіть хворого на ліжко, підклавши йому під голову, плечі і лопатки подушку так, щоб кут нахилу хворого по відношенню до ліжка становив не більше 30 градусів.
 • Вийміть знімні протези, розстебніть комір сорочки, зніміть ремінь.
 • У приміщенні забезпечте доступ свіжого повітря, відкривши вікно або кватирку.
 • При блювоті терміново очистіть порожнину рота марлею або просто чистою носовою хусткою, повернувши голову хворого набік.
 • Не давайте хворому ніяких ліків. Єдиним винятком може стати гліцин (якщо хворий у свідомості).
 • Голову слід обкласти бульбашками з льодом або тканиною, змоченою холодною водою, якщо паралізована сторона вже виявилася, міхур потрібно класти на протилежний бік голови.
 • Хворому слід створити абсолютний спокій.
 • Необхідно стежити за диханням, проводити заходи, що попереджають западання язика.