Що треба знати про інсульт. Частина №1

Що треба знати про інсульт. Частина №1

невропатолог Ковтун

Ковтун Олена Олександрівна

Лікар–невропатолог Міського центру нейрореабілітації ІІ категорії

Інсульт— гостре порушення мозкового кровообігу, що спричинює ушкодження тканин мозку і розлади його функцій.
В залежності від причин захворювання виділяють кілька типів інсультів:

 1. Ішемічний інсульт, або інфаркт головного мозку, виникає внаслідок порушення надходження крові до окремих ділянок мозку через спазми судин, тромбоз або з інших причин.
  Це найпоширеніший вид інсульту (до 80% захворілих). Існує так само ішемічний спінальний інсульт, коли страждає не головний, а спинний мозок.
 2. Геморагічний інсульт, або внутрішньомозкова гематома, являє собою внутрішньомозковий крововилив, коли стінки судин не витримують тиску і рвуться (до 10% випадків).
 3. Субарахноїдальний крововиливу – крововилив, що виникає внаслідок розриву судин оболонки головного мозку (близько 5% постраждалих).
 4. Решта 5% припадають на частку різних рідкісних випадків та інсультів з невстановленими причинами.

Історія інсульту і цереброваскулярних захворювань загалом охоплює багато століть, однак спостереження, котрі суттєво вплинули на сучасну діагностику і лікування цих розладів, були здійснені лише протягом останніх 50 років.
Ще Гіппократ (460–370 рр. до н. е.) уперше визнав інсульт як окрему хворобу понад 2400 років тому. Тоді її називали “апоплексією”, що в перекладі зі старогрецької означало “сильний удар”. В одному із своїх афоризмів батько європейської медицини стверджував: “Незвичайні приступи затерпання чи втрати чутливості є ознаками близької апоплексії”. А в середині 17 століття швейцарським патологом були встановлені основні причини захворювання, пов’язані із зупинкою кровотечі по церебральним артеріях або внутрішньомозковим крововиливом. Але лише на початку 20 століття інсульт був офіційно розділений на два підтипи: геморагічний інсульт і ішемічний.

Україна належить до тих країн, де показник частоти розвитку інсульту вище, ніж середній показник в Європі. Щороку вперше хворіють на мозковий інсульт від 100 до 120 тис. жителів країни. Більше третини усіх мозкових інсультів сталися у людей працездатного віку.

Фактори ризику інсульту

 • Вік. Хоча цей фактор зараз стає вельми сумнівним. Якщо раніше інсульт виникав у людей у віці старше 50 років, то зараз хвороба стала «молодшою». Все частіше вона впливає на молодих;
 • Стать. Патологія частіше спостерігається у осіб чоловічої статі;
 • Шкідливі звички: тютюнопаління, алкоголь. Всі ці згубні пристрасті негативно позначаються на здоров’ї в цілому і на роботі серця зокрема. Це може спровокувати хворобу;
 • Прийом гормональних препаратів. Цей пункт безпосередньо стосується жінок. Ті дами, які довгий час п’ють гормональні протизаплідні таблетки, потрапляють у зону ризику. У них частіше, ніж у інших представниць прекрасної статі, може статися інсульт;
 • Наркоманія, безмірне вживання ліків та інша інтоксикація може спровокувати патологію;
 • Вроджені вади;
 • Зловживання неправильної їжею, нерегулярне харчування;
 • Спадковість. Як не дивно, але захворювання успадковується по жіночій лінії, але ось страждають від нього хлопці, причому нерідко в молодому віці.